مجریان

 

 

همکار بین المللی

حامیان علمی و معنوی

  • 1
  • 2

اخبار

اعطای جوایز در اختتامیه سومین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت

اعطای جوایز در اختتامیه سومین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت

سومین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت روز چهارشنبه 28 تیرماه 1396 با اعطای جوایز در سه بخش «گزارشات عملکرد مسئولیت اجتماعی شرکت»، «فعالیت‌های مسئولیت اجتماعی شرکت» و «شخصیت‌های فعال و...

اطلاعیه شماره 4

اطلاعیه شماره 4

نظر به اینکه کتاب سومین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت در حال تدوین می باشد، از شرکت هایی که نسبت به ارائه گزارشات عملکرد مسئولیت اجتماعی خود اقدام نموده اند...

اطلاعیه شماره 3

اطلاعیه شماره 3

به اطلاع میرساند:ثبت نام درسومین همایش مسئولیت صنعت نفت برای شرکت ها وسازمان های نفتی ارائه دهنده گزارش پایداری (گزارش عملکرد مسئولیت اجتماعی شرکت/سازمان) ضروری بوده ونماینده یا نمایندگان آنها...

دومین نشست شورای سیاستگذاری سومین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت

نشست دوم شورای سیاستگذاری سومین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت به ریاست مهندس رکن‌الدین جوادی (معاون نظارت بر منابع بر هیدروکربوری وزارت نفت)، روز سه شنبه پنجم بهمن‌ماه سالجاری در سالن جلسات معاونین وزارت نفت برگزار شد.

در ابتدای نشست آقای دکتر طالبیان گزارشی از  اقدامات انجام شده در خصوص همایش تاکنون اشاره کردند که لحاظ کردن نظرات برخی از اعضای شورای سیاستگذاری در اهداف همایش و برنامه آن، تهیه فراخوان همایش و بررسی و پیش‌بینی زمان و مکان برگزاری همایش، تشکیل تیم علمی و داوری، مکاتبه با نماینده GRI و جلب موافقت وی جهت حضور در همایش، بررسی حضور برخی نمایندگان شرکت‌های خارجی در همایش را می‌توان از جمله این اقدامات برشمرد.

در ادامه نشست بر خروجی‌های همایش و اهمیت آن پرداخته و در این راستا عنوان شد که همایش بایستی ماهیت کاربردی خود را حفظ کند و خروجی‌های آن به قانونمند شدن و تثبیت مسئولیت اجتماعی در صنعت نفت بیانجامد.

همچنین تاکید شد که نهادهای بیرون از صنعت نفت و بخصوص نهادهای مردمی (NGOs) در همایش مشارکت بیشتری داشته باشند. در این خصوص بایستی جهتگیری‌های مورد نظر صنعت نفت را به بیرون برد و موضوع اسپانسرینگ و حمایت همایش نیز از چنین پتانسیل‌هایی تامین شود.

چالش‌های شرکت‌های نفتی در موضوع مسئولیت اجتماعی محور بحث دیگری بود که در این نشست مطرح گردید. از جمله چالش‌ها محوریت یافتن اقدامات و کمک‌های اجتماعی در نزد برخی شرکت‌ها و دور شدن آن‌ها از ماموریت‌های اصلی است. در این باره به نظر می‌رسد گاه موضوع توسعه صنعت نفت و میادین نفتی تحت‌الشعاع توجه به موضوعات اجتماعی قرار می‌گیرد. لذا در جایی که بودجه کافی برای توسعه صنعت نفت با اما و اگر روبروست، تاکید بر هزینه‌کرد برای مقولات اجتماعی منطقی نمی‌نماید. در این خصوص بایستی همچون برخی شرکت‌های خارجی هوشمندانه عمل کرد و با استراتژی مشخص، در قبال هزینه‌کردهای اجتماعی معقول و بجا نتایج بهتری کسب کرد. در این زمینه، بویژه توجه به ارتباط میان صنعت و دیگرسازمان‌ها (بویژه سازمان‌های مردمی) و جلب مشارکت‌ آن‌ها، چالش‌های موجود را کاهش داده یا رفع می‌نماید.

چالش دیگر گزارشدهی فعالیت‌های مبتنی بر مسئولیت اجتماعی شرکت است. در این مورد اگر بنا باشد در همایش به گزارشات پایداری پرداخته شود و جایزه اعطا گردد باید گفت شاید تصور شود شرکت‌های دولتی قانونا مجاز به گزارشدهی اینگونه اقدامات خود نیستند. لذا اگر بنا باشد شرکتی گزارشدهی داشته باشد شاید مجبور شود سندسازی کند که قانونا و شرعا درست نیست. در هر صورت، شرکت‌های نفتی باید به مسئولیت اجتماعی به عنوان تسهیل‌کننده عملیاتشان نگاه کنند. توجه به این مهم ضروری است که حتی شرکت‌های دولتی هم در تنظیم گزارشات پایداری بایستی به عملکرد و بهره‌وری شرکت نیز توجه کنند و اقدامات دارای تاثیرگذاری بیشتر را انجام داده و همان‌ها را گزارش کرده باشند.

در ادامه بیان شد که عمل به مسئولیت اجتماعی در صنعت نفت بایستی کاهش ریسک را به همراه آورد. بازی در این زمینه باید به نتیجه بُرد- بُرد منجر شود. بیشتر اقدامات و کمک‌های ارائه شده در صنعت نفت جنبه خیریه داشته و بر برندینگ صنعت نفت تاثیر خاصی ندارد. برخی شرکت‌ها اقدام به تاسیس یک شرکت واسط و توسعه‌ای می‌کنند که عملکرد اجتماعی و توسعه‌ای آن‌ها نتایج بهتری دربردارد. همایش می‌تواند در این زمینه آگاهی داده و مسیر ترسیم کند. باید در نظر داشت که همایش وظیفه ایجاد ساختار یا تغییر آن را ندارد. بلکه می تواند آگاهی دهد، پیوند و ارتباط ایجاد کند، تجربه‌ها و اقدامات مطلوب و تجربه شده را عرضه کند و از این طریق منجر به اصلاح و بهبود فرآیندها و ساختارها بشود.

نقش فرهنگ‌سازی مسئولیت اجتماعی شرکت از محورهای بحث دیگر نشست دوم شورای سیاستگذاری بود. در این‌باره عنوان شد که در حال حاضر سطح توقع از صنعت نفت در نزد مردم و سازمان‌ها بسیار بالاست و نبایستی با چشم بسته به ترویج  و فرهنگ‌سازی مسئولیت اجتماعی در صنعت نفت بپردازیم. بلکه اگر قرار است منابعی برای این نوع مسئولیت از طرف صنعت نفت صرف شود، بایستی برای مناطق یا کسانی صرف گردد که ضرورت دارد و در توسعه و شرایط زندگی آنان تاثیر زیادی داشته باشد. در این زمینه لازم است مصوبه‌ای وجود داشته باشد تا طبق آن تخصیص منابع به شکل بهینه صورت گیرد.

در پایان مقرر شد اهداف همایش غنی‌تر گردد. کارگروهی نیز با عضویت داوطلبینی از اعضای شورای سیاستگذاری(آقایان مهندس جوادی، امیریان و آقایان دکتر طالبیان، نعمت‌اللهی،گودرزی و زمانی) جهت بررسی پیشنهادات مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی در مناطق نفتی در خصوص همایش تشکیل و حاصل کار در اهداف و برنامه همایش لحاظ گردد. همچنین مقرر شد در همایش به حضور سازمان‌های خصوصی و سازمان‌های مردمی توجه شود و اهرم‌های تشویقی جهت مشارکت آن‌ها در همایش پیش‌بینی گردد.

در نهایت، برگزاری همایش به مدت دو روز در تیرماه سال 1396 و در مرکز همایش‌های پژوهشگاه صنعت نفت به تصویب حاضران رسید.

یادآور می‌شود در نشست دوم شورای سیاستگزاری سومین همایش مسئولیت اجتماعی افراد ذیل حضور داشتند:

آقایان مهندس کاردُر(معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی نفت)، خلعتبری(مدیر عامل هلدینگ انرژی ستاد اجرایی فرمان امام- ره)،  امیریان (مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفتی)، کمالی (مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان)، نوری(مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت)، آقایان دکتر سمیع (مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت)، نعمت‌اللهی (مدیرطرح موزه‌های صنعت نفت ایران)، طالبیان(مشاور اجتماعی وزیر نفت)،گودرزی (مشاور اجتماعی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی)، زمانی(نماینده سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس)، قربانی(نماینده معاون مدیرعامل در توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت).

حامیان مالی

ویژه

 

طلا

برنز

 

حامیان رسانه ای

پوستر همایش

دبیرخانه علمی همایش: حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت

نشانی : خیابان حافظ، نرسیده به خیابان طالقانی، خیابان رودسر ( غربی)، پلاک 15، طبقه دوم

تلفن: 88942196

فکس: 88801523

ایمیل: science@petrocsrnet.com

 

دبیرخانه اجرایی همایش: شرکت همایش سازان امروز

نشانی: تهران – خیابان ولیعصر، روبه روی پارک ملت، نبش خیابان انصاری، برج ملت، طبقه 7، واحد 4

تلفن: 22048859-22037383

فکس: 22044769

ایمیل: secretariat@petrocsrnet.com

لطفاْ نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید
لطفاْ ایمیل خود را وارد نمایید
لطفاْ عنوان را وارد نمایید
لطفاْ متن پیام را وارد نمایید